NEUSTÁLE OLIZOVANIE TLAPEK MÔŽE BYŤ NEŠKODNÉ, ALE I NEBEZPEČNÉ

Sú roztomilé, voňavé, milujeme ich odtlačok, zároveň je ale starostlivosť o nich kapitola sama o sebe. Reč je o psích labkách, ktoré chlpáča môžu pekne nahnevať. Tentoraz sa zameriame na ich nadmerné olizovanie. Prečo to psy robia? A na aké zdravotné problémy tým môžu poukazovať?

Peľová sezóna

Všimli ste si, že psík si packy olizuje najčastejšie vo chvíli, keď sa vrátite z prechádzky? Toto správanie môže byť reakciou na trávu, peľ alebo roztoče. V niektorých prípadoch stačí packy od alergénov umyť a psíkovi sa hneď uľaví. Inokedy sa alergia môže prejaviť aj slzením očí, svrbením alebo vyrážkou. Možno vám to nápadne pripomína všetkými ľudskými alergikmi nenávidenú peľovú sezónu. Pokiaľ ale budete chcieť psíkovi podať akékoľvek lieky, ktoré alergici bežne užívajú, v prvom rade sa poraďte s veterinárom.

Blchy

Blchy psie, ktoré údajne na človeka nejdú, vedia v kožuchu urobiť peknú paseku. Taká nevítaná návšteva môže v psom organizme vyvolať tzv. blšiu alergickú dermatitídu, ktorá je extrémne svrbivá. Psy si tak najčastejšie olizujú packy, prípadne zadoček, aby nepríjemný pocit zahnali.

Potravinová alergia

Abnormálnym olizovaním labiek sa môže prejavovať aj alergia na určité potraviny. Pokiaľ máte podozrenie, že sa pes olizuje po jedle, povedzte svoje obavy veterinárovi. Ten väčšinou nasadí eliminačnú diétu, kedy sa zo stravy psíka odstránia najčastejšie alergény, ako sú obilniny, sója, kravské mlieko, kukurica či kuracie mäso a sleduje, ako na vyradenie a postupné zaradenie pes reaguje.

Suchá pokožka

Keď odhliadneme od všetkých možných alergií, ktoré olizovanie často spôsobujú, vysvetlenie môže byť aj jednoduchšie a tým je suchá pokožka. Je následkom napr. nadmerného kúpania, ktoré zbavuje srsť prirodzenej mastnoty. Pokožka je potom vysušená, podráždená a svrbivá.

Zranenie alebo choroba

Ďalšou potenciálnou príčinou nadmerného olizovania psa je poranenie samotnej labky. Často k nemu dochádza v lete pri chôdzi po rozpálenom chodníku alebo naopak v zime následkom agresívnej posypovej soli. Vážnejšími príčinami môžu byť zlomeniny prstov, infekcia mäkkých tkanív či ochorenie nechtového lôžka.

Úzkosti a obsedantné správanie

Než začnete pátrať po zdravotných komplikáciách, pozorujte psíka, ako je na tom po psychickej stránke. Nadmerné olizovanie labiek totiž môže mať pôvod v duševnej nepohode. Nedošlo v poslednej dobe k veľkej zmene? Nezačal byť doma viac sám, nezomrel mu alebo naopak nepribudol doma zvierací kamarát?

Nuda

Vysvetlenie môže byť aj takto jednoduché. Pes sa skrátka olizovaním labiek snaží zabaviť. Častejšie sa tak stáva u pracovných plemien, ktoré sú zvyknuté byť neustále v záprahu.

Dermatitída, kvasinkové a bakteriálne infekcie, hotspoty - tieto všetky komplikácie môže spôsobiť nadmerné olizovanie labiek. Je dôležité pravidelne kontrolovať miesta medzi prstami a vankúšikmi, obzvlášť si dávajte pozor na zákerné osiny. Po každom osprchovaní labky dôkladne vysušte.

Svojho psa poznáte lepšie ako ktokoľvek iný. Aby ste mohli rozpoznať zdravotné komplikácie, musíte najskôr vedieť, čo je pre vášho psa v norme. Zmeny zdravotného stavu sú často nepatrné alebo prebiehajú postupne, čo sťažuje včasné odhalenie problému. Obzvlášť olizovanie labiek sa zo začiatku môže zdať neškodné. Ak máte akékoľvek obavy obráťte sa na veterinára.

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.