Tabuľka veľkostí psov

Zostavili sme pre vás základné informácie o rôznych psích plemenách.

Ak si chcete zaobstarať psa, prinášame vám cenné informácie o typických aj špeciálnych vlastnostiach psov, o priemernej výške v kohútiku a váhe rôznych plemien. Potrebuje váš psík nový obojok, vodítko alebo napríklad nový obleček? Nižšie uvedený prehľad plemien a veľkostí vám pomôže lepšie sa zorientovať a zmerať jednotlivé veľkosti - obvod krku alebo trupu, dĺžku chrbta, atď. Prajeme vám veľa zábavy pri objavovaní!

Vznešené a hrdé plemeno, nie príliš vhodné pre každého. Títo psi potrebujú behať, prechádzky na vodítku ich neuspokojí. Veľmi radi pretekajú a hoci sú závislí na rodine, sú obvykle pomerne odmeraní.

Príslušníci tohto plemena sú odvážni, dominantní a tiež oddaní svojim majiteľom. Majú obrovskú výdrž. Určite nie sú vhodní pre začiatočníkov: vyžadujú dôkladný tréning a pevnú ruku, sú však schopní sa učiť a môžu sa stať dobrými rodinnými psami.

Pokojné, priateľské, sebavedomé, trochu tvrdohlavé plemeno. V spoločnosti ostatných psov sú baseti odvážni, silní a vyrovnaní.

Spoločenský pes, ktorého možno ľahko vycvičiť a ktorý sa rád hrá s deťmi. Toto plemeno vyžaduje veľa lásky, slobodu pohybu a dlhé prechádzky. Jemnú srsť treba denne kefovať.

Spoľahlivý pes so zlatým srdcom, ktorý sa ľahko uplatní ako pracovný a ktorý je takmer ideálnym spoločníkom do rodiny. Tieto psy so silným charakterom sú priateľské aj k malým deťom.

Neprávom označovaný ako "bojové plemeno". Bulík je oddaný a priateľský k deťom, ale v dôsledku nesprávnej výchovy sa z bulteriéra môže stať nebezpečná „zbraň“. Pri vhodnom a správnom výcviku z neho však bude veselý a milý rodinný spoločník.

Najmenšie psie plemeno na svete! Inteligentný pes, ktorý sa rád a ochotne učí. Požiadavka tohto plemena na pohyb je možné uspokojiť v byte. V spoločnosti iných psov sa čivava často snaží zakryť svoju drobnosť ostrejším správaním.

Jazvečík je najrozšírenejšie a najobľúbenejšie plemeno, ale má silne zakorenený svoj poľovný pôvod. Títo energickí a trochu tvrdohlaví psi sa snažia svojich pánov "skúšať" mazanými a zábavnými kúskami.

Vďaka svojmu dobrému čuchu, inteligencii a zvedavosti sú tieto psy skvelým loveckým plemenom. Sú vhodní aj na športové aktivity a radi trávia veľa času vo voľnej prírode.

Nielen zlatý „kožuch“, ale hlavne zlaté srdce robí z retrieverov ideálne plemeno pre rodiny s deťmi. Vďaka svojmu priateľskému a inteligentnému správaniu sú tiež dobrými loveckými psami, ktorí milujú vodu.

Jedno z najstarších nemeckých plemien, ktoré má všetky pozitívne vlastnosti nemeckých ovčiakov s veľmi príjemným osobitým charakterom a ktoré je možné ľahko vycvičiť na všetky účely.

Veľmi vzácne plemeno! Mohutný, pokojný, mierny a sebavedomý pes, ktorý je s minimálnym výcvikom vhodný aj ako rodinný pes. Jeho mohutné telo vyžaduje dostatok aktivít, aby bol vlkodav v dobrej kondícii a spokojný.

Títo psi so svojimi prekrásnymi huňatými chvostíkmi a hustou srsťou boli veľmi módne okolo roku 1920. Pomeranian je ideálny strážny pes, ktorý nemá zľutovanie a šteká na všetky cudzie osoby. Inteligentný pes, ktorý sa rád učí a ktorý potrebuje veľa ľudského citu a pozornosti.

Príslušníci tohto plemena, ktorí zjavom pripomínajú levy, sú živí, oddaní, spoľahliví, milujú deti a nevyžadujú veľa pohybu. Vďaka ich inteligencii je možné ich vycvičiť ako pracovné psy.

Pred viac ako 2 000 rokmi si toto plemeno, ktoré je živé, spokojné, hravé a temperamentné, chovali prevažne dámy. Tieto psy sa pri správnej a pravidelnej starostlivosti dožívajú vysokého veku.

Verná a jemná duša, ktorá chce byť neustále zaneprázdnená. Vďaka svojej inteligencii je možné toto plemeno dobre vycvičiť na lov. Bez možnosti pohybu na čerstvom vzduchu a voľnosti budú však tieto psy nešťastní.

Veselá povaha, mierny temperament, nekonfliktný, oddaný a poslušný - tieto vlastnosti najlepšie vystihujú novofundlanské plemeno. K ľuďom aj zvieratám sú tieto psy priateľské, radi a dobre plávajú, vďaka svojej hustej srsti pôsobia pomerne mohutne.

Pes roku 1994! Typický teriér, ktorého je možné relatívne ľahko vychovať. Škótsky teriér je v podstate poľovný pes, ktorý je však ideálnym rodinným psom vhodným do bytu. Citlivý, živý a veľmi inteligentný.

Tento pes sa zdá byť odtiahnutý a sebavedomý, v skutočnosti má milú a hravú povahu. Nevyžaduje, ak pominieme srsť, veľkú starostlivosť a pozornosť a je veľmi priateľský k deťom.

Pes so silným charakterom, ktorého zlý výcvik za nevhodných podmienok môže zmeniť na útočného psa. Správnym výcvikom je možné z tohto plemena urobiť príjemného spoločníka.

Pretekársky pes, ktorý vyžaduje veľa pohybu. Veľmi oddaný, citlivý a zároveň srdečný, priateľský k deťom a temperamentný, vhodný ako rodinný pes.

Najmenšie plemeno teriéra, so všetkými charakteristickými vlastnosťami teriérov ako je sebavedomie, inteligencia, nadšenie pre všetko nové a veselá povaha. Je nerád, keď sa s ním zaobchádza ako s izbovým psíkom.

Najväčší, ale bezkonfliktný teriér. Toto plemeno môže zastávať nielen funkciu pracovného psa, ale zároveň môže byť skvelým rodinným spoločníkom. Teriéri potrebujú veľa pohybu a starostlivosť o ich srsť je náročná, ale spokojný erdel je pes, ktorý si vás získa.

Barzojovia boli kedysi používaní na odháňanie vlkov! Veľmi elegantné plemeno, ktorého príslušníci strácajú všetky svoje zábrany, akonáhle je im umožnené bežať dlhé trate tak rýchlo, ako to majú radi. Pri dostatku kvalitného pohybu sa hodí aj do rodiny.

Toto plemeno má povesť skôr psa – prieskumníka. Svojou povahou má beagle tendenciu byť dobrým lovcom, ale vďaka svojim dobrým vlastnostiam a inteligencii môže byť aj príjemným spoločníkom do rodiny.

Tohto typického pomocníka pastierov stále častejšie nachádzame v domácnostiach vďaka jeho pohotovosti, dôverčivej povahe a nadšeniu pre všetko nové. Nie je tiež raritou tieto psy vidieť ako hviezdy cirkusu.

Typický pokojný a ohľaduplný pracovný pes, nevhodný pre neskúsených chovateľov, pretože musí byť riadne vedený a starostlivo kŕmený. Okrem pôsobivého vzhľadu je typickým rysom bernardínov ich statočnosť a odvaha.

Typický teriér, nie vankúšový psík alebo hračka. Je inteligentný, živý, sebavedomý, nebojácny a vhodný k deťom. Možno ho cvičiť na lov. Pri nesprávnej výchove môže byť ale neposlušný.

Toto plemeno sa od ostatných líši predovšetkým svojimi kráľovskými spôsobmi správania a obvykle preferuje iba jedného pána alebo paničku. Tieto psy sú vyrovnané a nebojácne a sú preto dobrými strážnymi psami.

Pozor, nezamieňať s Lassie. Kólie sú inteligentné a pohotové plemeno, ktoré sa rado učí všetkému novému. Dobre sa hodia do rodiny a potrebujú veľa citu a pozornosti.

Elegantný a šikovný pes, ktorý býva často degradovaný iba na predvádzanie vďaka svojmu nádhernému a nezvyklému vzhľadu. Toto plemeno je možné veľmi dobre vycvičiť a má všetky vlastnosti dobrého pracovného psa.

Najrozšírenejšie veľké nemecké plemeno. Aj napriek svojmu napospol podobnému zjavu predstavujú tieto psy množstvo rôznych psích pováh. V ideálnom prípade sa jedná o veľmi inteligentného, spoľahlivého a odvážneho spoločníka, ktorý je veľmi vhodný aj ako pracovný pes.

Klasické plemeno, ktoré sumarizuje všetky atraktívne znaky teriérov. Foxteriéra možno vycvičiť na lov a je tiež vtipným a veselým spoločníkom do rodiny. Vždy je však nutný dôkladný výcvik a dôslednosť.

Typický závodný pes s najvyššou úrovňou výkonnosti v tejto oblasti. Ak je uspokojená jeho ohromná potreba behu a pohybu, môže sa aj s minimálnym výcvikom stať spokojným a oddaným spoločníkom do rodiny.

Neuveriteľne mierny a kultivovaný pes. Toto plemeno sa dá ľahko vycvičiť vďaka jeho inteligentnej povahe, neznesie však drsný tón hlasu alebo tvrdé zaobchádzanie. Spokojný spoločník, ktorý rád behá a ktorého tiež možno vycvičiť ako loveckého psa.

Inteligentný pes, ktorý sa vyznačuje dobrosrdečnosťou. Typický pracovný pes, ktorý je používaný na lov, stopovanie, záchranné akcie a ako slepecký pes a je tiež vhodným spoločníkom do rodiny. Labradorskí retrievery milujú vodu.

Priateľské a veľmi sebavedomé plemeno, prekvapivo ostražité a nedôverčivé k cudzím ľuďom. Ich bujná srsť si vyžaduje veľa starostlivosti a pozornosti. Aby sa nestali „mrzutými a nepríjemnými“, potrebujú Lhasa Apso veľa starostlivosti.

Najmohutnejšie psie plemeno. Ideálne je, keď je ich váha priemerná a nedosahuje najvyššie možné hodnoty! Mastif je dobrosrdečný a oddaný rodine, na cudzie osoby pôsobí zastrašujúcim dojmom iba vďaka svojim obrovským rozmerom.

Okrem toho, že je skvelým poľovníckym psom, je veľký münsterlandský stavač tiež dobrým domácim spoločníkom, ak má dostatok voľnosti a pohybu. Toto plemeno je v zásade ku všetkým priateľské, v prípade potreby je ale aj skvelým strážnym psom.

Starodávna čínska rasa, ktorá v cisárskych palácoch slúžila ako náhrada za levmi! Pekinský palácový psík je hrdý, kráľovský a veľmi ostražitý a miluje malé deti. Nie je rozmaznaný alebo rozmaznaný, ale vyžaduje veľa starostlivosti a pozornosti.

Táto menšia verzia kolie je veľmi oddaným rodinným psom, ktorý je živý a inteligentný a potrebuje veľa pohybu. Aj napriek tomu, že má relatívne dlhú srsť, je starostlivosť a údržba o toto plemeno jednoduchá.

Priateľský pes, ktorý by nemal byť vychovávaný osamotene. Nejedná sa o strážneho psa, voči ľuďom nie je agresívne. Husky, pôvodne saňový pes, miluje aktivitu a pohyb.

V skutočnosti sa jedná o bieleho kernteriéra, ktorý má rovnaké vlastnosti, a ktorý je však nesprávne považovaný za izbového psa. Westíci boli nejaký čas veľmi módni, toto obdobie ale našťastie celkom dobre ustáli.

Vlčí špic je predovšetkým lojálny, oddaný rodine a voči cudzím ľuďom veľmi nedôverčivý. Strážny pes, ktorého nemožno „uplatiť“ a ktorý veľmi rád šteká, čo môže byť nepríjemné.

Najmenšie plemeno pomaraniánov, nie však hračka. Oddane stráži dom aj svojho majiteľa. Rád šteká, čo môže byť dosť nepríjemné. Miluje prechádzky, rád behá a nevyžaduje príliš priestoru.