Prečo sa môj pes stále škriabe? Hlavné príčiny svrbenia a ako ich riešiť

Každý majiteľ psa to pozná - občas sa náš štvornohý priateľ poškriabe za uchom alebo si uhryzne labku. Je to úplne normálne. Keď sa však škrabanie stane neustálou každodennou činnosťou, musíte mu venovať pozornosť. Chronické svrbenie (odborne pruritus) vášmu psovi veľmi sťažuje život, narúša spánok a môže viesť k bolestivým ranám alebo kožným infekciám.


Hlavné príčiny svrbenia u psov

1. Alergie - nepriateľ číslo jeden
Alergie sú najčastejšou príčinou svrbenia. Pes môže reagovať na rôzne alergény, ako sú peľ, prach, roztoče, ako aj zložky potravy. Medzi typické prejavy alergie patrí olizovanie labiek, škrabanie uší alebo trenie papule. Ak si myslíte, že vášho domáceho miláčika trápi alergia, veterinárny lekár môže vykonať testy a odporučiť hypoalergénnu diétu alebo špeciálnu liečbu.
2. Parazity - nielen blchy!
Malá blcha môže psa skutočne trápiť. Jej sliny sú pre mnohých psov alergénom, takže stačí jedna blcha, aby spustila lavínu škrabania. Dôležitá je prevencia pomocou antiparazitných pipiet alebo obojkov a dôkladná kontrola domáceho prostredia, pretože blchy sa často ukrývajú v posteliach alebo kobercoch.

Okrem bĺch môžu svrbenie spôsobovať aj kliešte, vši alebo dokonca svrab, ktoré patria medzi najtrvalejšie parazitárne problémy. Ak sa váš pes neustále škriabe a na jeho koži nájdete začervenané chrasty, čo najskôr navštívte veterinára.

2. Kožné infekcie a plesne
Bakteriálne infekcie alebo plesne často nasledujú po poškriabaní kože spôsobenom alergiami alebo parazitmi. Typickými príznakmi sú pupienky, začervenanie alebo vypadávanie chlpov v kruhových ložiskách. Liečba je dlhodobá a vyžaduje si dôslednosť - mazanie antibiotickými masťami alebo používanie špeciálnych šampónov môže priniesť výraznú úľavu.
3. Stres a psychické problémy
Verte či nie, aj stres môže byť dôvodom, prečo sa váš pes neustále škriabe. Sťahovanie, nový člen domácnosti alebo osamelosť môžu viesť k obsedantnému lízaniu alebo hryzeniu srsti. Pomôže dostatok pohybu, hraiek a pozornosti. V závažnejších prípadoch môžete zvážiť pomoc veterinára alebo psieho psychológa.
4. Nevhodná strava
Nekvalitné granule plné obilnín alebo nedostatok omega mastných kyselín môžu spôsobiť suchú kožu a zvýšené svrbenie. Prechod na kvalitnejšiu, vyváženú stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny často prinesie rýchlu úľavu.
5. Suchá koža a nesprávna starostlivosť
Príliš suchý vzduch alebo časté kúpanie nevhodnými prípravkami môže tiež podráždiť kožu vášho psa. Kúpte ho len podľa potreby a používajte špeciálne šampóny, ktoré nenarušujú prirodzenú ochrannú vrstvu kože.


Kedy ísť k veterinárovi?

  • ak sa svrbenie nezlepší alebo sa dokonca zhorší
  • pes má na koži rany, chrasty alebo strupy
  • koža je červená, vlhká alebo zapácha
  • svrbenie sprevádza zmena správania (pes je nepokojný alebo apatický

Veterinárny lekár vykoná potrebné testy a odporučí vhodnú liečbu. Nepokúšajte sa liečiť svrbenie bez konzultácie - nesprávny liek môže situáciu ešte zhoršiť.


Prevencia svrbenia a starostlivosť o kožu psa

Prevencia je vždy lepšia ako liečba:

  • pravidelne používajte antiparazitiká
  • zabezpečte kvalitnú a vyváženú stravu
  • kúpte psíka len podľa potreby a šetrnými prípravkami
  • starajte sa o duševnú pohodu svojho psa - doprajte mu dostatok pohybu, hry a maznania


Váš pes si zaslúži pohodlný život bez svrbenia. Pozorne sledujte svojho štvornohého priateľa a včas reagujte. Za vašu starostlivosť sa vám odmení veselou náladou, zdravou kožou a spokojne vrtiacim chvostom!


Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.