ZAUJÍMAVÉ FAKTY O PSOM SVETE
PREČO PSI MUSIA SPAŤ VIAC AKO ĽUDIA A AKÚ RÝCHLOSŤ MÔŽU DOSIAHNUŤ? ALEBO ZAUJÍMAVÉ FAKTY O PSOM SVETE
Vedcov, ktorí sa zaoberajú psami je stále viac. Chcú totiž čo najviac pochopiť, ako naši miláčikovia fungujú, myslia a prečo sa práve oni stali najlepšími priateľmi človeka. Vďaka moderným technológiám a výskumom už teraz vieme o biológii aj psychológii psov veľa informácií. Vďaka tomu sa psíci dožívajú viac rokov a naše spoločné spolužitie môže byť v harmónii. Čo všetko zatiaľ veda vyskúmala? Prečítajte si niekoľko zaujímavých zistení.
PREČO PSI SPIA TAK DLHO?
Doba, ktorú pes trávi spánkom, závisí od mnohých faktorov, vrátane jeho veku, veľkosti, plemena, zdravia a úrovne aktivity. Väčšina psov vyžaduje podstatne viac spánku ako ľudia, pretože trávia oveľa menej času v REM spánku (najhlbšia a najpokojnejšia fáza spánku). Zatiaľ čo ľudia sú asi dvadsaťpäť percent svojho spánku v REM fáze, u psov je to desať percent. To znamená, že potrebujú dlhšie spať, aby boli dostatočne oddýchnutí.
AKO RÝCHLO MÔŽU PSI BEHAŤ?
Rýchlosť psa samozrejme závisí od veľkosti i fyzickej zdatnosti psa. Do značnej miery ju tiež ovplyvňuje tvar tela, dĺžka nôh, vek aj zdravie. Podľa štatistík je najrýchlejšou rasou anglický chrt, ktorý je schopný bežať rýchlosťou až 70 km/h! Rekord drží psík, ktorý bežal dokonca 80 km/h. Vďaka svojej aerodynamickej stavbe tela môžu podobne rýchlo bežať aj vipeti či afganskí chrti.
AKO VYSOKO MÔŽU PSI SKÁKAŤ?
Pre veľa psíkov nie je žiadny problém vyskočiť doma na gauč, koľkokrát sa môžete čudovať, ako vysoko dokážu vyskočiť. Obzvlášť, keď napr. na stole vidia misu s rezňami. Podobne ako rýchlosť psa závisí od mnohých faktorov, tak je to aj pri skákaní. Ovplyvňuje ho veľkosť, sila, vek, zdravie a telesná kondícia. Je dokázané, že psy dokážu vyskočiť do výšky dvoch metrov. Ešte pôsobivejší je fakt, že niektoré malé plemená dokážu vyskočiť aj viacnásobok svojej telesnej výšky.
AKO DOBRE PSI POČUJÚ?
Vynikajúci psí sluch nie je žiadny mýtus, v skutočnosti je to biologická výhoda, ktorá im pomáha po tisíce rokov. Podľa výskumu môže pes počuť zvuk až štyrikrát ďalej ako ľudia. Chlpáči majú 18 svalov v ušiach (trikrát viac ako v ľudskom uchu), vďaka tomu môžu samostatne používať uši a meniť smer, ktorým počúvajú, čo im pomáha zamerať sa na konkrétny zvuk. Tiež sa môžu „napojiť“ na rôzne frekvencie a zaznamenať tak napr. píšťalku, ktoré ľudské ucho nezachytí. A pokiaľ máte pocit, že vás váš pes ignoruje, v niektorých prípadoch za to môže selektívny sluch, kvôli ktorému vás naozaj nepočuje.
ČO HOVORIA PSI, KEĎ ŠTEKAJÚ?
Hoci psy štekajú z rôznych dôvodov, vedci si predtým mysleli, že podoba štekotu sa nemení v závislosti od toho, čo chcú oznámiť. V poslednom čase však výskum zistil, že psy majú elasticitu hlasiviek, čo im umožňuje pozmeniť tón štekotu. Spektrografické snímky ukázali rozdiely v načasovaní, výške tónu a ďalších náležitostí, ktoré sa líšia podľa kontextu. To isté platí o vrčaní. Experimenty ukázali, že psy reagujú na hlasové prejavy iných psov odlišne v závislosti od kontextu. Vedci napríklad zaznamenali situáciu, keď pes vrčal nad jedlom a na cudzieho človeka. Keď pred iným psom prehrával vrčanie na jedlo a ponúkal mu maškrtu, bol váhavejší, či ho prijať, ako keď neskôr počul vrčanie na cudzieho človeka.
Vedeli ste niečo také?
Zanechať komentár